Kõik uudised

Cleveroni Akadeemia: kui sa tahad anda oma panuse tuleviku kujundamisse, siis Cleveroni Akadeemias sa lood ise tulevikku

13.12.2021 | Cleveron, Cleveroni Akadeemia
Eelnevalt on Cleveroni Akadeemia esimese lennu tudengid jaganud oma eredamaid seiku robootikatarkvara arenduse erialalt, kuid mis sõnadega võtab möödunud kaks ja pool aastat kokku praktikakoordinaator Laido? Miks on Cleveroni Akadeemia parim ja mis on olnud Laido suurim fopaa Akadeemias, seda saad teada allolevast intervjuust. Head lugemist!

Hei, Laido! Aitäh, et leidsid aega mõnele küsimusele vastamiseks. Enne, kui hakkame rääkima Cleveroni Akadeemiast ja robootikast, palun tutvusta ennast mõne lausega.
Tsiteerides Karlssonit, siis olen ilus, väga tark ja parajalt paks mees oma parimates aastates. Olen Tartu ülikooli IT ja pedagoogika haridusega ning nendes valdkondades Viljandis tegelenud juba pea paarkümmend aastat. Igapäevaselt olen ametis Cleveroni Akadeemia tudengite juhendamisega. Lisaks juhendan ka Viljandi Jakobsoni kooli kosmoseringi õpilasi. Vabal ajal tegelen tantsimisega ja võimalusel mõne pallimänguga – võrkpall või jalgpall. Kui juhtub, et väljas on külm ja lumi maas, võib mind leida järve pealt uisutamast või mäe pealt lumelauaga alla sõitmas. Võimalusel võtan aastas ette ka mõne huvitava välisreisi.

Oled Cleveroni Akadeemia praktikajuhendaja. Kuidas vaatad tagasi senisele kahele ja poolele aastale Akadeemias?
On olnud väga põnev aeg. Keegi pole varem sellist asja ette võtnud ja sellist eriala õpetanud. Tohutult palju on olnud õppimist, nii tudengitel kui ka minul endal. Oleme teinud õppekavas muudatusi, et see keskenduks veel rohkem isejuhtivate robotite arendusele. Oleme võitnud mitmeid auhindu ja tunnustusi. Meid on külastanud paljud huvilised. Kõik see annab kindlust, et oleme õigel teel ja see ongi minu meelest kõige tähtsam.

Räägi, mille poolest on Cleveroni Akadeemia eriline ja miks peaks siia õppima tulema?
Toon välja kolm asja, mis teevad selle eriliseks. Esiteks, läbimõeldud õppekava, mis keskendub ainult isejuhtivatele robotitele ja nendele tarkvara arendamisele. Ka üldiste teoreetiliste ainete fookus on eelkõige isejuhtivate robotite teemaatikal. Teiseks, õppemetoodika – õppes on esikohal praktika. Kõigel õpitaval peab olema praktiline väljund ja tudengitel ongi võimalus õpitud teoreetiline teadmine kohe praktikas ellu viia. Praktika aeg moodustab kogu õppest poole. See tähendab, et pool nädalast on teooriat ja teine pool on praktikat. Kolmandaks, õppekeskkond. Õpe toimub Cleveronis kohapeal ja praktika toimub samades ruumides Cleveron Mobility arendustiimiga. See tähendab, et tudengitel on võimalus igapäevaselt näha päris arendustiimi tööd ja alati spetsialistidelt nõu küsida.

Mis tunne on viimase semestri eel? Kas saadad rahuliku südamega Cleveroni Akadeemia I lennu õpilased maailma vallutama?
Nad vallutavad seda juba praegu. Väga tore on olnud näha nende arengut. Võrreldes esimese semestriga on tudengid väga palju teadmisi ja oskusi kogunud ja ma usun, et neil on kõik eeldused ja oskused olemas, et maailma omal viisil täiendada, rikastada ja tulevikku kujundada.

Rääkides tulevikust, siis mis on sinu arvates robootika tulevik? Kas robotid võtavad ära inimeste tööd?
Tulevikku on alati keeruline ennustada. Lühidalt võiks öelda, et robootika tulevik on helge. Maailma robotiseerimine on alles algusjärgus ja selle ala inimestel on tulevikus kindlasti tööd. Sama ei saa öelda aga paljude teiste tööde kohta. Lihtsamad tööd asenduvad peagi robotitega. Meie õppekava eesmärgiks on isejuhtivate robotite arendamine, mis tähendab seda, et ära kaob suur osa sõidukite juhtimisega seotud ametitest. Kindlasti on aga valdkondi, mis jäävad ka tulevikus inimeste valdusesse – eelkõige nn pehmemad valdkonnad, mis vajavad suuremat empaatiat ning sotsiaalseid oskusi.

Miks on robootika ja IT Eestis populaarsed erialad?
Lühidalt öeldes on nendel erialadel kindel tulevik ja ka palgad on keskmisest kõrgemad. Tööpuudust nendel erialadel ei teki nii pea.

Räägime veel Akadeemiast. Kes on õppejõududeks?
Cleveroni Akadeemia õppejõude on erinevaid. On kogenud lektoreid, on alles oma esimesi loenguid andvaid oma ala tippspetsialiste, on õppejõude välismaalt ja ka meie oma Cleveroni spetsialistid. Näiteks Mobility tiimi tarkvaraarendaja andis automaatjuhtimise loengut, mis tudengitele väga meeldis.

Mis ametitel võime tulevikus Cleveroni Akadeemia vilistlasi näha?
Pea pooled tudengid on juba meil Cleveronis tööl tarkvaraarendajatena. Samuti võib meie tudengeid leida SEB pangast, Enefit Connectis, Comodule'st ja mõnest idufirmast. Eks need ametid on enamasti seotud tarkvaraarendusega.

Tudengid on nende aastatega palju õppinud, kuid mida oled sina õppinud nende kahe ja poole aasta jooksul?
Väga palju. Võiks öelda, et varem polegi pidanud nii palju õppima. Olen varem töötanud nooremate õpilastega kutse- ja põhikoolis. Kõrgkooli tudengite juhendamine oli ka minu jaoks esmakordne. Samuti pidin ennast kurssi viima isejuhtivate autode temaatikaga – ühesõnaga õppisin koos tudengitega. Õpingute käigus sain ridamisi häid näiteid, mille jaoks on tegelikult vaja keskkooli ja kõrgkooli matemaatikat. Samuti sai läbitud mõned veebikursused isejuhtivate autode teemadel.

Ja kas on olnud ka mõni fopaa või eredam untsu läinud hetk nende aastate jooksul? Kui jah, siis kas sooviksid sellest lähemalt rääkida?
Eks neid momente on olnud – nagu öeldakse, tegijatel juhtub. Selle järgi võib öelda, et meie tudengid on tegijad. Esimene ärevam hetk oli siis, kui tudengid olid oma kaugjuhitava ATV valmis saanud ja otsustasid seda kohe katsetama minna. Aga ohutuse peale ei olnud nad veel mõelnud. Nagu Murphy seadus ütleb, et kui midagi saab untsu minna, siis see ka läheb. Mingil hetkel katsetamise ajal jooksis kiirust ja roolikeeramist kontrolliv Arduino kokku ja masin sõitis täiesti kontrollimatult mööda platsi ringi. Võttis suuna tee poole, üle valli hüpates muutis suunda ja põrutas platsil seisvatest autodest mööda, maandudes õnneks vastu meie enda maja seina. Sein vajas veidi lappimist, kuid õnneks midagi hullu ei juhtunud. See oli õppetund meie kõigi jaoks ja järgmise praktikapäeva raames võtsime kasutusele erinevad ohutust tagavad meetmed. Igasugu väiksemaid äpardusi, nagu näiteks erinevate elektroonikakomponentide läbikärsatamisi, on olnud veel.

Mis on sinu jaoks olnud kõige põnevam projekt, mille oled I lennuga läbi viinud?
Kogu see kolm aastat on üks väga põnev projekt. Lisaks tegime tudengitega ka oma bändi ja esinesime sellega Cleveroni aastakoosolekul.

Palun iseloomusta Akadeemiat ühe sõnaga.
Parim.

Viimane küsimus. Mida ütled neile, kes kaaluvad Cleveroni Akadeemias õppimist?
Mida siin enam kaaluda? Kui sa tahad anda oma panuse tuleviku kujundamisse, siis Cleveroni Akadeemias sa lood ise tulevikku.

Aitäh!


Mida räägivad Akadeemias õppimise kohta tudengid Fredy ja Kristjan, saad lugeda siit ning mida arvavad Helena ja Ami, saad lugeda siit. Vastuvõtt Cleveroni Akadeemia II lendu algab 2022. aasta kevadel. Rohkem Akadeemia kohta leiad siit.

Vaata ka, kuidas uiskudel Laido kihutab võidu autonoomse robotkulleri Cleveron 701-ga meie testplatsil, mis üle öö muutus uisuväljakuks. Kumb on kiirem? Vastuse saad all olevast videost. 

Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]