Kõik uudised

Cleveroni Akadeemia: ega sa enne ei teagi kui väga see eriala sulle meeldib, kui pole proovinud ja katsetanud

30.11.2021 | Cleveron, Cleveroni Akadeemia
Cleveroni Akadeemia kolmandal kursusel õpivad kaks neiut – Ami ja Helena. Rääkisime tüdrukutega õpingutest ja robootikast. Kuidas jõudis Helena iluvõimlemise juurest robootikasse ning mis plaan on Amil Cleveroni andmehoidlaga? Loe lähemalt allolevast artiklist. Head lugemist!

Hei, Ami ja Helena! Suur aitäh, et leidsite aega mõnele küsimusele vastata! Alustuseks palun tutvustage ennast paari lausega.
Ami: Hei, olen Ami, üks kahest tüdrukust, kes hetkel Cleveroni Akadeemias õpib. Vabal ajal tegelen palju muusikaga, kuna olen suure osa oma elust veetnud muusikakoolis.
Helena: Hei-hei, olen Helena ning õpin ka Akadeemias kolmandal kursusel. Kooli kõrvalt käin tööl infoturbe valdkonnas ning annan inseneeria tunde algklasside õpilastele. Vabal ajal meeldib olla aktiivne – käin jooksmas või metsas orienteerumas.

Rääkige palun, kuidas sai alguse teie huvi robootika vastu?
Helena: Esimest korda puutusin robootikaga kokku põhikoolis, kui kooli aulas oli võimalik näha vanemate klasside tehtud roboteid. Pärast gümnaasiumi lõpetamist võtsin vaheaasta, kus keskendusin iluvõimlemise koondise treeningutele, aga sain vigastuse ning kuna treeningutele enam nii palju aega ei kulunud, siis hakkasin programmeerimist õppima. Suvel nägin võimalust kuidas juba omandatud teadmisi edasi arendada ning tundus, et robootika on selle jaoks õige suund.
Ami: Mina tulin tegelikult Akadeemiasse just pigem programmeerimise pärast. Leidsin gümnaasiumi ajal huvitava valikaine, kus saime ise programmeerida ning pärast seda jäi see pisik mulle külge. Mõtlesingi siis samas vaimus edasi jätkata.

IT ja robootika erialad ei ole tüdrukute seas veel nii populaarsed kui poiste, kuid tundub, et see on aasta-aastalt muutumas. Mida ütleksite tüdrukutele, kellel on mõttes robootikat ja IT-d õppima minna, kuid pole veel päris kindlad selles?
Ami: Ma ütleks neile, et kindlasti proovigu ära. Ega enne ei teagi, kui väga sulle see eriala meeldida võib, kui sa pole proovinud ja katsetanud. Alati saab ka juba varasemalt katsetada igasuguste tasuta kursustega, mis on veebis kättesaadavad.
Helena: Midagi ei ole vaja karta, tuleb lihtsalt alustada. Kuidagi on ju vaja välja koolitada ja tööturule suunata need puuduolevad 40 000 IT-sektori spetsialisti ning tüdrukute õppimaasumine IT-sektorisse aitab selle eesmärgi täitmisele palju kaasa. Ei saa öelda, et IT on ainult poistele. Minu meelest on Testlio asutaja Kristel Kruustük väga hea näide, et ka naisena on võimalik saada väga edukaks nii IT-maailmas kui ka ettevõtluses.

Miks otsustasite õppima asuda just Cleveroni Akadeemiasse?
Helena: Minu valikul mängis suurt rolli just praktiline õpe, et kohe õppe alguses pannakse käed külge ja hakatakse robotit ehitama. Nii on see tõesti olnud alates esimesest päevast.
Ami: Mulle meeldis Cleveroni innovaatilisus. Juba varasemalt oli mulle kõrvu jäänud Cleveroni nimi ning kõik see, millega siin tegeletakse, tundus väga huvitav. Kui siis aga kuulsin, et Cleveron avab ka Akadeemia, mõtlesin, et võiks ka ise kandideerida.

Teie vastuseid kuuldes oletan, et teile meeldib väga, et praktika ja teooria osakaal on võrdselt jagunenud?
Helena: Jaa, nagu juba mainisin, siis mulle väga meeldib, et saame teha nii praktikat kui ka õppida teooriat.
Ami: See on tõesti huvitav! Vahepeal võib ainult teooria jääda liiga kuivaks – siis on alati hea, et meil on ka praktika, kus saame ise midagi oma käte ja teadmistega teha.

Ja mida olete nende kahe ja poole aasta jooksul praktikas valmis teinud?
Ami: Esimesel aastal ehitasime kahestes tiimides väikseid mudelautosid, kuid juba esimese aasta teisel poolel anti meile kätte suured ATV-d. Nüüd oleme nendega siiamaani tegelenud ning täiustanud.
Helena: Alustasime jah väiksete Raspberry Pi robotitega, millega pidime palle väikestesse ringidesse viima. ATV-le oleme näiteks paigaldanud kaamerad, GPS-i, Arduino ja palju muud. Hetkel tegelen näiteks lidariga, et oleks võimalik takistusi tuvastada.

Mis teile meeldib kõige enam Cleveroni Akadeemia juures?
Ami: Inimesed. Meie kursusele on sattunud nii palju huvitavaid ja toredaid inimesi, kellega on tore koos õppida ja ka niisama aega veeta.
Helena: Meil on väga huvitavad projektid olnud ka teooria tundides ning praktikas on võimalik nokitseda oma väikese ülesande kallal. Näiteks praktikas tegelen ma praegu lidariga, aga teooriatundides oleme rühmatöödena pidanud tegema veebirakendusi või väikeseid idufirmasid. Kusjuures projektide ideed oleme saanud ise välja mõelda ning rühmades oleme saanud neid edasi arendada.

Ja mis on kõige põnevam asi, mida nende kahe ja poole aasta jooksul teinud olete?
Helena: Mulle on ongi kõige eredamalt meelde jäänud see, kui saime esmakordselt kätte ATV-d ning hakkasime neid ümber ehitama.
Ami: Mulle väga meeldis teha koos teiste Akadeemia tudengitega bändi. Meid oli kokku päris palju ja pärast koolitunde oli mõnus nendega koos jämmida ja puhata. Me saime isegi ühe korra võimaluse esineda laval.

Rääkige üks põnev või tore seik oma õpingutest.
Helena: Põnev on meil iga päev, aga väga tore oli see, kui esimese semestri lõpus otsustasime oma kursuse väikese seltskonnaga minna reisile Peterburi. See oli väga meeldejääv puhkus pärast edukat semestrit.
Ami: Mulle meeldis, kui eelmise aasta lõpus mõtlesime kursusega teha väikese peo ja veetsime kaks päeva ühes armsas talus. Seal oli väga tore koos niisama suhelda ja mänge mängida.

Teil tundub tõesti väga kokkuhoidev kursus olevat! Aga öelge üks sõna, mis kõige paremini iseloomustaks teie õpinguid.
Ami: Teadmisterohke.
Helena: Innovatsioon.

Paari sõnaga ka lõputööst. Kevadel te lõpetate robootikatarkvara arenduse eriala, kuid enne seda veel peate esitama lõputöö. Kas olete sellega juba alustanud ja kui see saladus pole, siis mis on teie lõputööde teemad?
Ami: Ma isegi olen sellega alustanud, kuid pole veel palju teha jõudnud. Minu teemaks on andmed ning andmehaldus. Eesmärgiks on ehitada korralik andmehoidla, mida Cleveron saaks vajadusel hakata ka kohe kasutama.
Helena: Mul on lõputöö teema valitud, kuid alustanud ma sellega veel ei ole.

Mis valdkonnas peame tulevikus teie nimedel silma peal hoidma?
Ami: Ega hetkel ei oskagi tuleviku kohta midagi täpselt rääkida. Vahepeal võib kõike juhtuda ja erinevaid võimalusi tulla, tuleb vaid oodata ja küll siis näha saab.
Helena: Ma tahaksin mingil moel maailma paremaks teha. Ma ei ole veel 100% kindel, mis see on, aga kindlasti on see seotud IT-ga.

Viimane küsimus. Mis on see soovitus või nõuanne, mida sooviksid tulevastele Cleveroni Akadeemia tudengitele anda?
Ami: Nautige seda aega, kuna 3 aastat lendab kiirelt.
Helena: Kõik on sinu enda kätes ja võta nendest kolmest aastast maksimum. Osale kindlasti ka koolivälistes tegevustes ning võta osa erinevatest võistlustest.

Aitäh!

Loe lähemalt siit artiklist, kuidas kaotas tudengite ATV juhitavuse ning mis tööd teevad Ami ja Helena kursusekaaslased Fredy ja Kristjan poolautonoomsete sõidukitega Cleveron Mobility tiimis. Kandideerimine Cleveroni Akadeemia II lendu algab 2022. aasta kevadel. Rohkem infot Akadeemia kohta leiad siit.


Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]