Nasza historia

Cleveron jest przodownikiem innowacji z ponad 10-letnim doświadczeniem na pozycji lidera w swojej dziedzinie.

2006

ON24, wiodący internetowy sklep meblowy w Estonii i Finlandii (www.on24.ee, www.on24.fi), utworzył dział logistyki, aby dostarczać zamówione towary do klientów kurierem.

2007

Dział logistyki ON24 rozpoczął opracowywanie sprzętu i oprogramowania dla zautomatyzowanych sieci terminali paczkowych. Dział rozwinął się i przekształcił w firmę logistyczną. Nazwa Cleveron została zarejestrowana, ale na początku firma używała nazwy SmartPOST. SmartPOST rozpoczęła rozwój sieci terminali paczkowych z rozwiązaniem „ostatniej mili”.

2009

SmartPOST rozpoczęła świadczenie zautomatyzowanych usług nadawczo-odbiorczych. Wkrótce urządzenia stały się popularnymi punktami odbioru dla klientów końcowych, a w kilka lat marka SmartPOST uzyskała 20% udziałów w rynku estońskim.

2010

Po dwóch latach funkcjonowania, sieć wraz z jej marką została sprzedana Itella Corporation (dawna Poczta Fińska). Do momentu sprzedania marki. Po transakcji firma zaczęła używać nazwy Cleveron i skoncentrowała się na rozwoju oprogramowania i sprzętu dla zautomatyzowanych rozwiązań click & collect.

2011

Firma Cleveron wprowadziła koncepcję urządzeń Cleveron 401 (PackRobot) – nowej generacji zautomatyzowanych terminali paczkowych z największą liczbą przechowywanych przesyłek na metr kwadratowy.

2014

Cleveron wprowadziła na rynek urządzeń Cleveron 302 (CleverBox) – zautomatyzowany urządzenie nadawczo-odbiorczych z unikalną szufladą na małe przesyłki i listy.
Spółka Cleveron otworzyła nowy zakład montażowy w Viljandi w Estonii, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty Cleveron.
Do końca 2014 roku, oprócz Estonii, firma Cleveron miała również klientów w Hiszpanii, Norwegii i Brazylii.

2015

Firma Cleveron wprowadziła na rynek rozwiązanie kolejnej generacji urządzeń Cleveron 401, które znacznie zwiększa możliwości sieci przesyłek w zakresie dostarczania i odbioru.
W roku 2015 produkty firmy Cleveron zostały wprowadzone na Węgrzech oraz w Finlandii.

2016

Marka CollectNet firmy Cleveron uruchomiła w Estonii otwartą sieć pilotażowych punktów odbioru paczek. Sieć wykorzystuje urządzenia Cleveron 401.
Walmart uruchomił program pilotażowy, aby przetestować 5 urządzeń Cleveron 401 jako rozwiązanie „kup online, odbierz w sklepie”w Stanach Zjednoczonych.
Urządzenia Cleveron 401 został uznany za „Innowację Dostawy Roku” przez Postal Technology.
Do końca 2016 roku urządzenia firmy Cleveron można było znaleźć również w Bułgarii, Niemczech i USA.

2017

Założyciele firmy Cleveron i ON24, Arno Kütt i Peep Kuld zostali nazwani Estońskimi Przedsiębiorcami Roku przez EY Estonia, członka Ernst & Young Global. Konkurs ceni innowacje, przedsiębiorczość, odpowiedzialność społeczną i przywództwo w biznesie.   
Cleveron opracowała najnowszy i największe na świecie urządzenie nadawczo-odbiorcze oparty na robotyce nazwany Cleveron 402.
Firma Cleveron osiągnęła zatrudnienie na poziomie 100 pracowników.
Najszybsza na świecie publiczna usługa dostarczania za pomocą dronów została zapoczątkowana w rodzinnym mieście firmy Cleveron, Viljandi. Przez dwa tygodnie Cleveron oferowała możliwość zamówienia napoju za pośrednictwem SMS-a i jego dostawy za pomocą drona.
Pierwszy Cleveron 402 został zamontowany w sklepie Zara grupy Inditex w A Coruña w Hiszpanii.
Uniwersytet Bloomsburg w USA wybrał Cleveron 302 jako zautomatyzowane urządzenie nadawczo-odbiorcze dla poczty na kampusie, aby usprawnić i przyspieszyć obsługę i odbiór paczek.
Cleveron 401 zdobył brązowy medal na światowej sławy Edison Awards.
Cleveron zainstalował pierwszą na świecie inteligentną skrzynkę pocztową opartą na chmurze w bloku mieszkalnym Laeva w Tallinie w Estonii. Skrzynka pocztowa jest oparta na naszym inteligentnym urządzeniu Cleveron 301 (SnapLocker).
Sieć Walmart ogłosiła plan rozbudowy sieci Cleveron 401 (inaczej Pickup Towers) w całych Stanach Zjednoczonych. Przed końcem 2018 roku Walmart będzie mieć w swoich sklepach 700 PackRobotów.
Do końca 2017 roku wśród klientów firmy Cleveron znalazł się największy na świecie sprzedawca detaliczny Walmart i największy na świecie detaliczny sprzedawca modowy Inditex.

2018

Pierwszy Cleveron 401 w Wielkiej Brytanii został zainstalowany na potrzeby pilotażu u brytyjskiego sprzedawcy Asda. Cleveron 401 (zwany także Parcel Tower) umożliwia zautomatyzowany samoobsługowy odbiór i zwrot w sklepie Asda w Trafford Park w Manchesterze.

Firma Cleveron zainstalowała dwa największe na świecie roboty Cleveron 402 z usługą click & collect w rewolucyjnym sztandarowym sklepie Zary w Stratford. Sklep w Londynie posiada odrębny dział zamówień online a Cleveron 402 obsługuje odbiór przesyłek. Razem oba roboty mogą obsłużyć 2400 paczek.
Firma Cleveron przeprowadziła pilotaż Cleveron 201, osobistego urządzenia nadawczo-odbiorczego w wybranych obszarach w Estonii, aby przetestować działający prototyp. CleverPod to pierwsza automatyzacja przesyłek firmy Cleveron, stworzona specjalnie do użytku prywatnego. Celem jest zapewnienie maksymalnej wygody i oszczędności czasu – właściciel skrzynki pocztowej nigdy nie będzie musiał czekać, aż przesyłka dotrze do niego wraz z kurierem. Zamiast tego, przesyłka będzie już na niego czekać, gdy wróci do domu. CleverPod przechowuje zwykłą pocztę, przesyłki i żywność. Działa na oprogramowaniu CollectNet firmy Cleveron.

Firma Cleveron zdobyła tytuł Firmy Roku 2018 podczas konkursu Estońskich Nagród Przedsiębiorczości 2018. Otrzymaliśmy również tytuł Najlepszego Projektanta Roku, Innowatora Roku, oraz znaleźliśmy się w pierwszej trójce firm w kategorii Eksporter Roku.

Firma Cleveron otworzyła nowe centrum rozwojowe, tym samym istniejąca hala montażowa, o kubaturze 30002, została powiększona o dodatkowe 7500 m2 , trzykrotnie zwiększając nasze możliwości produkcyjne.

Firma Cleveron została uznana za Transatlantycką Firmę Roku na Transatlantyckiej Konferencji Biznesu 2018 w Tallinie. Nagroda ta jest częścią programu Transatlantyckie Nagrody Biznesu organizowanego przez Amerykańską Izbę Handlową w Estonii, Amerykańską Ambasadę w Tallinie oraz Bałtycko-Amerykańską Fundację Wolności.
Automat paczkowy Cleveron 401 został zainstalowany w pięciu lokalizacjach Canadian Tire w wielu regionach kraju –
w Vancouver, Calgary, Saskatoon i Toronto.
Firma Cleveron zatrudnia 200 pracowników

2019

Cleveron wprowadza na rynek najbardziej kompaktowy robot paczkowy – Cleveron 403

2020

Cleveron wraz z Etos wprowadza na rynek swoje pierwsze rozwiązanie dla aptek

Cleveron wita Dujardin Remmers, Vigatec  oraz InStore Solution (Groupe Interway) jako swoich oficjalnych dystrybutorów.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]